Responsive design: revoluce ve webdesignu?

Responsive design není jen módní záležitostí. Jedná se o zpřístupnění obsahu webu všem uživatelům, bez ohledu na to, na jakém zařízení si zvolenou stránku otevírají.

S masivním rozmachem mobilních platforem, jako jsou tablety či chytré telefony, vyvstává otázka, jak uživatelům těchto zařízení zpříjemnit brouzdání na internetu.

Prodej chytrých telefonů překonal v roce 2010 celosvětový prodej počítačů a notebooků. Je tedy logické, že čím dál víc lidí navštěvuje internetové stránky přes chytré telefony či tablety. Vzrostl i počet osob, které prostřednictvím mobilních vychytávek nakupují či srovnávají ceny v kamenných prodejnách.

Můžeme sledovat, jak za poměrně krátkou dobu se z tabletů a chytrých telefonů stala revoluční záležitost, kterou bychom neměli ignorovat ani v oblastech, jakými jsou například tvorba eshopu, pronájem eshopu či tvorba webových stránek, protože může skrývat velké procento tržeb.

Co je vlastně responsive design?

Běžná internetová stránka je optimalizovaná na notebooky či běžné PC. Pokud však návštěvník otevře web či eshop na tabletu nebo chytrém telefonu, nejsou najednou podmínky pro brouzdání vůbec ideální.

Praktická ukázka responsive designu, zdroj: www.mediaguru.cz
Praktická ukázka responsive designu, zdroj: www.mediaguru.cz

Celá stránka, tak jak ji známe z PC, se smrskne na formát nového zařízení a funguje klasickým způsobem. To však není zrovna nejlepší řešení. Veškeré prvky jsou malé, nečitelné a v původním návrhu koncipované především na myš, nikoliv na lidské prsty. Návštěvník si tedy vše musí složitě zvětšovat a navíc s prsty, které jsou širší než kurzor, nelze vždy správně označit to, co by si člověk přál.

V čem bude responsive design přínosný?

Responsive design je tu od toho, aby zohlednil veškeré ergonomické požadavky mobilních zařízení. Součástí toho je i zamyšlení nad samotným obsahem webu či eshopu. Díky omezenému prostoru je vhodné začlenit prvky, které jsou skutečně důležité. To ovšem není vůbec na škodu. Tvůrce stránek se totiž musí opravdu dobře zamyslet nad tím, jak web či eshop vytvořit co nejefektivněji. Můžeme tedy říct, že responsive design je přínosný i pro klasické rozlišení stránek.

Z našich klientů již částečně využívá responsive design eshop Nay.sk.