Přichází zpoplatnění Google nákupů i do Česka?

Google v následujících měsících plánuje zpoplatnění služby Google nákupy. Pro zahraniční uživatele služby se jedná o docela zásadní krok. Týkají se však tyto změny i českého prostředí?

Internetový gigant spustil na českém trhu koncem minulého roku novou službu – Google Nákupy, která je pro obchodníky zatím zdarma. Novinka slouží k vyhledávání a porovnávání zboží dle ceny a dalších parametrů. Jedná se vlastně o zahraniční obdobu českých srovnávačů, mezi které patří například Heureka.cz a Zboží.cz.

Přichází zpoplatnění Google nákupů

V průběhu června letošního roku se internetem začala šířit zpráva, že Google letos v létě chystá zásadní změny. Přichází s testovací verzí, která přinese zpoplatnění Google nákupů (plná verze by se měla rozjet na podzim).

Zatím se neví, zda Google spustí službu globálně či nikoliv, takže je ve hvězdách, jestli dojde ke zpoplatnění i u nás. Čeští uživatelé jsou ovšem zvyklí za prokliky na porovnávačích zbožích platit, takže by pro ně změna nemusela být až tak zásadní.

Ukázka titulky Google nákupů z listopadu 2011
Ukázka titulky Google nákupů z listopadu 2011, zdroj: www.google.cz/shopping, listopad 2011

Google nákupy budou ovlivňovat i výsledky vyhledávání

Bude zajímavé sledovat situaci, která by nastala v případě zařazení služby do výsledků vyhledávání. Dá se očekávat, že po nasezení Google nákupů do výsledků vyhledávání vzroste o službu zájem i ze strany samotných uživatelů. Bude zajímavé sledovat také dopad na naše největší porovnávače zboží - Heureka.cz a Zboži.cz.

O nasazení do výsledků vyhledávání se hovoří již od loňského roku. Na rozdíl od např. Slovenska je v České republice plně lokalizovaná verze Google nákupů, takže se dá usuzovat, že změny mohou nastat v řádech měsíců.

U nás se Google nákupy zatím pozvolně rozbíhají. Rapidnější nárůst oblíbenosti v českém prostředí však můžeme očekávat každou chvíli.

Google Trusted Stores – zahraniční novinka

Další zajímavou novinkou, se kterou Google v zahraničí přišel, je označení „Google Trusted Stores“. Ve zkratce by se dalo říct, že Google začne e-shopy označovat stylem „doporučujeme“.

Označení by mělo nakupujícím usnadnit orientaci v nabídkách zboží, které jsou na internetu k dispozici. Značka umístěná na viditelném místě by u kupujících měla vytvořit jistotu a důvěru. Měla by značit spolehlivou a včasnou dopravu a excelentní služby zákazníkům. Součástí je také nápověda pro řešení problémů.

Google Trusted Stores: Novinka od společnosti Google, značka ve středu kruhu bude označovat doporučované e-shopy
Google Trusted Stores: Novinka od společnosti Google, značka ve středu kruhu bude označovat doporučované e-shopy, zdroj: www.google.com/trustedstores