Květnový NetClub s Ondřejem Malým

Ondřej Malý působí od března 2012 jako člen Rady ČTÚ, kdy jej touto funkcí pověřila vláda. Současně se stal také dalším hostem klubového setkání NetClub, které se tradičně uskutečnilo v pražské Galerii Café Louvre.

Petr Koubský z TUESDAY Business Network, který celou akci moderoval, měl pro Ondřeje Malého připravenou sérii otázek týkajících se především jeho působení v ČTÚ, roamingu, regulací apod.

Snaha zlepšit komunikaci ČTÚ

Malý v rozhovoru přiznal, že úřad do nedávna nekomunikoval optimálním způsobem. Vše se odehrávalo především v operátorské, nikoliv v internetové komunitě. Úřad se do budoucna bude snažit tuto komunikaci změnit. Například nedávno zřídili účet na Twitteru, který již při oficiálním spuštění měl 130 followerů. A to i přesto, že na něj úřad prakticky do té doby nic nepřidal, ani jej jinak nepropagoval.


Květnový NetClub přivítal Ondřeje Malého, zdroj: www.tuesday.cz
Květnový NetClub přivítal Ondřeje Malého, zdroj: www.tuesday.cz

Plány Českého telekomunikačního úřadu

Ondřej Malý ve své funkci plánuje prosadit také dlouhodobou strategii regulace, která je z jeho pohledu v jiných státech úplně běžná. Tehdejší předseda ČTÚ však jeho návrh odmítl s tím, že úřad strategii mít nemá a vnímal to jako práci ministerstva. Malý tak doufá, že nový předseda bude jeho návrhu přístupnější a podaří se mu jej prosadit. Zároveň má vizi až do roku 2017. V té době mu končí mandát radního, a rád by svůj úřad viděl jako nejlepšího telekomunikačního regulátora v EU.

Ondřej Malý hovoří na květnovém NetClubu, zdroj: www.tuesday.cz
Ondřej Malý hovoří na květnovém NetClubu, zdroj: www.tuesday.cz

Budoucnost je v optice

Malý v rozhovoru zároveň zmínil myšlenku, že by se mělo udělat maximum pro podporu rozvoje optiky. Regulace ze strany úřadu by sice měla být technologicky neutrální, ale Malý přiznal, že doposud neviděl žádnou jinou technologii, která by byla schopna poskytnout gigabitové rychlosti za smysluplnou cenu.

Zároveň má ideu na rozvoj vysokorychlostních sítí především tam, kde by to pro operátory nedávalo ekonomicky smysl (např. do menších vesnic). Stát by tyto projekty měl podporovat z aukčních výnosů. Malý zároveň zmínil, že drtivá většina nákladů spojených s optikou nepřipadá na samotný kabel. Extrémně drahé je naopak položení tohoto optického kabelu, které zahrnuje finančně náročné výkopové práce.

NetClub a Ondřej Malý, zdroj: www.tuesday.cz
NetClub a Ondřej Malý, zdroj: www.tuesday.cz

Ke konci rozhovoru Malý uvádí, že peníze vyčleněné na rozvoj vysokorychlostních sítí by chtěl využívat na budování symetrických a otevřených sítí.

Celý přepis rozhovoru naleznete na internetových stránkách serveru Lupa.cz http://www.lupa.cz/clanky/ondrej-maly-ctu-z-penez-za-kmitocty-by-se-mel-postavit-broadband-do-vesnic/