Kouzelné almary, Poštomaty a balíkomaty od České pošty. Čeká nás revoluce v logistice e-shopů?

Další setkání majitelů e-shopů s názvem E-business Akademie se tentokrát zaměřilo především na logistiku.

V úterý 28. května proběhl další díl E-business Akademie na téma Jak na logistiku. Ústředním bodem bylo představení automatizovaných zařízení na distribuci balíků. Diskuse na toto téma se zúčastnil Tomáš Čupr za Kouzelnou Almaru, Petr Hlaváček za Postal Terminals CZ alias Poštomaty a Pavel Bobek za Českou poštu.

Na E-business Akademii za balíkomaty vystoupili Tomáš Čupr, Petr Hlaváček a Pavel Bobek
Na E-business Akademii za balíkomaty vystoupili Tomáš Čupr, Petr Hlaváček a Pavel Bobek

Revoluce v doručování zboží?

Balíkomaty se ve velké míře stávají alternativou kurýrních dopravců. Výhodou je, že nejste omezeni časem. Nemusíte čekat na kurýra, ale zboží si pohodlně vyzvednete třeba cestou na nákup. Automaty jsou hlídané kamerovým systémem a nabízejí platbu kartou (zatím nikdo neuvažuje o přijímání hotovosti).

Proč balíkomaty?

  • ­mnohem hustší síť výdejních míst oproti pobočkám e-shopů
  • ­ve většině případů levnější než doručení klasickým balíkem České pošty
  • ­mnohem flexibilnější než většina kurýrních dopravců
  • ­převzetí bez nutnosti velkých front, balík může převzít každý, kdo zná PIN
  • ­vyzvednutí balíků v průměru trvá 15 až 20 sekund

Výhody a omezení balíkomatů

Automaty nejsou nijak omezené váhou, ale mají určitá rozměrová omezení. Je tedy nutné počítat s tím, že určitý druh zboží do balíkomatu prostě nedáte (televize, ledničky, lyže atd.). Dostupné rozměry by však měly pokrýt drtivou většinu objednávaného zboží. Limit pro uložení zásilky bude u všech služeb přibližně 72 hodin.

Jednotlivá centra lze pak na základě zkušeností poměrně jednoduše rozšiřovat a přizpůsobovat rozměry jednotlivých boxů. V případě přeplnění, zvláště před Vánocemi, budou provozovatelé služeb garantovat doručení balíku, ať už distribucí přímo k zákazníkovi, nebo speciální obsluhou u balíkomatu.

Zcela logicky se většina pilotních provozů spouští v Praze, kde podle statistik dochází k bezmála 50% objemu objednávek ze všech e-shopů v České republice. V nedaleké budoucnosti se plánuje rozšíření balíkomatů minimálně do všech okresních měst. Předpokládá se, že síť by měla mít hustotu přibližně 1 balíkomat na 25 až 30 tis. obyvatel.

Kouzelná Almara

Nejvíce rozvinutá je zatím služba Kouzelná Almara, která spustila pilotní program před 2 měsíci. 15 Kouzelných Almar rozmístěných po Praze za tak krátkou dobu obsloužily už 10 tisíc zásilek.

Díky velkému zájmu o Almary se v průběhu června a července rozšíří síť balíkomatu i mimo Prahu. Zatím se uvažuje o městech jako Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Liberec a Olomouc. Současně se také řeší výběrové řízení na zajištění celého logistického procesu.

Maximální cena pro koncového zákazníka byla stanovena na 59 Kč a je pouze na e-shopu, jakou výši nakonec stanoví.

Kouzelná Almara
Kouzelná Almara je už k vidění na patnácti místech v Praze

Poštomaty – Postal Terminals CZ

S velkými plány na trh vstupuje firma Postal Terminals CZ, která již v současné době má po celé republice rozmístěno 100 samoobslužných Poštomatů. Provoz oficiálně plánují zahájit v průběhu prázdnin. Za projektem stojí silná polská firma InPost, která aktuálně provozuje 900 žlutých balíkomatů po celém území Polska, kde zařízení získalo velkou popularitu.

Logistiku celé sítě zabezpečí přímé napojení na společnost In Time, která zajistí dopravu od e-shopu do konkrétního Poštomatu. V současné době cena této služby není přesně stanovena. Společnost bude chtít především těžit ze zkušeností, které získala z provozování identické služby v zahraničí.

Poštomat - Postal Terminals Cz
Poštomaty naleznete už po celé republice

Automatizovaná balíková centra – Česká pošta

Balíkomaty má v plánu spustit i Česká pošta. V posledním kvartálu zamýšlí spustit 10 pilotních automatů na vytipovaných místech. Česká pošta pro svá automatizovaná balíková centra chce využít svého zázemí a vhodně tak doplnit síť poboček.

K dnešnímu dni má pošta smluvně domluvených 150 lokalit, kde automaty v příštím roce rozmístí. Do budoucna se balíkomaty rozšíří do dalších 280 lokalit. Cenově se služba bude pohybovat podobně jako Balík do ruky.

Závěrem

Balíkomaty budou bezesporu představovat zajímavou alternativu pro doručení zboží, zvlášť když se rozšíří po většině území ČR. Bude hodně záležet na sortimentu e-shopu, zda se vyplatí služby využívat. Ze statistik z Polska nebo Estonska je mezi zákazníky patrná velká obliba této služby. Proto růst popularity můžeme očekávat i u nás.

Výhodou pro české zákazníky bude bezesporu cena doručení a také poměrně jednoduchá implementace do řešení e-shopu.