Konec roku ve znamení hoaxu: Eva Dvořáková spamuje i naše klienty

Šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv (tzv. hoaxu) se řadí mezi častý nešvar nejen českého internetu. Před koncem letošního roku se objevil nový e-mail s předmětem „Nefunkční stránky“ od Evy Dvořákové (eva.dvorakova@mailbox4free.eu) se sdělením:

„Dobrý den,

chtěla jsem se podívat na Vaše stránky …, které mi našel Google, ale vyskočila na mě hláška, že mohou poškodit můj počítač. Používám Firefox a dříve se mi to nikdy nestalo.

Můžete mi prosím poradit? Do přílohy jsem zkopírovala obrazovku, když na mě ta hláška vyskočila, abyste si mohli udělat představu.

S pozdravem
Eva Dvořáková“


Tento spam, ač se na první pohled tváří zcela nevinně, se bohužel nevyhnul ani našim klientům. Někteří z vás jej už zaznamenali, proto bychom vás chtěli touto cestou informovat, o co se jedná.

Spam upozorňuje na nepravdivou informaci o funkčnosti vašich stránek a při pokusu odpovědět se vám mail nejspíše vrátí jako nedoručitelná zpráva. E-mail jako takový by škodlivý být neměl, proto pokud jste si jej přečetli, nemělo by vám to nijak ublížit.

Problémem by však mohla být příloha s již zmíněným scereeshotem. Word ve skutečnosti odkazuje na stažení obrázku z web serveru. Následně nejspíše dojde k ověření, zda je mailová adresa validní a můžete tedy očekávat zvýšenou záplavu spamů. Ke stažení zákeřného viru by dojít nemělo.

 

Zdroj: Lupa.cz